Urządzając dom lub mieszkanie, stajemy przed wieloma wyborami. Bardzo ważnym elementem wyposażenia są drzwi. Obok tradycyjnych skrzydeł otwieranych i przesuwnych, do wyboru mamy również drzwi harmonijkowe. Co powinniśmy wiedzieć o ich wyborze, użytkowaniu i montażu.

Kiedy warto wybrać drzwi harmonijkowe?

Tego rodzaju drzwi stanowią często rozwiązanie zastępcze z powodu ograniczonego budżetu na wykończenie domu lub mieszkania. Nie muszą one jednak spełniać wyłącznie takiej funkcji, ponieważ w wielu sytuacjach odgrywają rolę w pełni funkcjonalnych i bardzo estetycznych drzwi.

Drzwi harmonijkowe sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy zajmowana przez nas powierzchnia ma niewielki metraż. Dzięki temu, że składają się w harmonijkę nie zajmują wiele miejsca, oszczędzają przestrzeń zarówno podczas zamknięcia, jak i otwarcia, nie kolidują z meblami oraz pozostałymi elementami wyposażenia. Komunikacja między poszczególnymi pomieszczeniami jest dużo łatwiejsza, niż miałoby to miejsce w przypadku zamontowania tradycyjnych drzwi otwieranych. W tym aspekcie drzwi harmonijkowe również maja przewagę, ponieważ przesuwne potrzebują dodatkowego miejsca na ścianie lub wewnątrz niej. Zamykają się i otwierają jedynie w świetle futryny.

Ze względu na swoja funkcjonalność ,tego rodzaju drzwi doskonale sprawdzą się przede wszystkim w ciasnym korytarzu i niewielkiej garderobie. Za ich pomocą podzielimy również łatwo większe pomieszczenie na dwa mniejsze czy też oddzielimy kuchnię, w której przygotowujemy posiłki, od salonu, w którym się relaksujemy lub w którym przebywają nasi goście.

Zalety drzwi harmonijkowych

Za wyborem drzwi harmonijkowych przemawia przede wszystkim ich wysoka funkcjonalność. Bardzo istotne jest, że możemy je zamontować zarówno w wąskich pomieszczeniach, jak i tam, gdzie zależy nam na zasłonięciu dużo większej przestrzeni, ponieważ dwuskrzydłowe modele tego rodzaju drzwi mogą mieć nawet kilka metrów szerokości.
Ogromną ich zaletą jest bez wątpienia cena, dużo niższa niż w przypadku tradycyjnych drzwi otwieranych w sposób tradycyjny czy przesuwanych. Wybór drzwi harmonijkowych pozwoli nam z pewnością zyskać praktyczny element wyposażenia, a przy okazji zaoszczędzić na domowym budżecie.
Istotną cechą drzwi harmonijkowych jest ich prosty montaż. W tym wymiarze również są one lepsze niż skrzydła tradycyjne i przesuwane. Co więcej, wybierając tego rodzaju tanie drzwi wewnętrzne, zyskujemy możliwość bardzo prostego modyfikowania ich rozmiaru.

Zasada działania drzwi harmonijkowych

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju drzwi w otworze składają się w harmonijkę . Skrzydło drzwi składa się z wielu elementów, którymi są panele wykonane z tworzywa PVC. Każda z nich posiada oddzielny wózek lub rolkę, dzięki której porusza się po prowadnicy górnej i dolnej. Po otwarciu drzwi składają się po jednej lub drugiej stronie futryny. Panele są ze sobą połączone elastycznymi taśmami z tworzywa lub sztywnymi, ale ruchomymi zawiasami. W zależności od tego jaki wybierzemy model w naszej ramie drzwiowej, jej szerokość zostanie ograniczona po złożeniu drzwi o minimalnie 6, a maksymalnie 15 cm.

Typy drzwi harmonijkowych

Dostępne na rynku modele drzwi harmonijkowe możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a także wziąć pod uwagę obecność przeszkleń, w które mogą być wyposażone dodatkowo.

Modele z tworzywa sztucznego – są stosunkowo tanie i trwałe, a także estetyczne. Wykonane są najczęściej z PVC z domieszką kauczuku lub bez. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a ich wygląd może do złudzenia przypominać strukturę drewna. Ostatnio bardzo modne stały się drzwi z nadrukami zdjęć. Takie drzwi mogą stanowić główną ozdobę pomieszczenia Dzięki nim możemy nowocześnie i kolorowo zaaranżować nasze wnętrza. Dużą zaletą drzwi harmonijkowych jest ich niewielki ciężar, który znacząco ułatwia montaż.

Modele drewnopodobne – są tanie i bardzo atrakcyjne wizualnie dzięki temu, że idealnie oddają charakter drewna. Są jednak mniej trwałe niż modele z tego naturalnego surowca, a także niektóre sporządzone z tworzywa sztucznego. Wykonuje się je najczęściej z tłoczonych płyt wiórowych, które są następnie oklejane laminatem dekoracyjnym, nadającym im ostateczny wygląd.

Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane drzwi harmonijkowe, mogą one zostać dodatkowo wyposażone w przeszklenia – matowe, barwione lub przezroczyste. Przeszkleniami w tego rodzaju drzwiach są szklane szyby lub specjalne wypełnienia, które doskonale szkło imitują. Drzwi posiadające tego typu wyposażenie przepuszczają więcej światła i świetnie sprawdzają się ciasnych pomieszczeniach, którym brakuje dostępu do oświetlenia naturalnego.

Czy wiesz, że…?
Panele drzwi harmonijkowych posiadają, w zależności od danego modelu skrzydła, odmienną szerokość i grubość. Szczególnie ważny jest tutaj ten drugi parametr – im grubsze są panele, tym bardziej trwałe są drzwi harmonijkowe. Standardowa szerokość wynosi ok. 13 cm, a grubość waha się najczęściej w przedziale od 0,5 do 1 cm. Standardowe drzwi harmonijkowe posiadają wysokość ok. 202 cm oraz szerokość ok. 80 cm.