Drzwi harmonijkowe to doskonałe rozwiązanie w małych wnętrzach, w których każdy kawałek miejsca ma ogromne znaczenie. Ich zaletą jest cena, funkcjonalność oraz bardzo prosty montaż. Tzw. harmonijki bez problemu zamontujesz samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Jeśli nie masz miejsca na tradycyjne skrzydła drzwiowe, tzw. harmonijki będą ich świetnym zamiennikiem. Dzięki temu, że nie otwierają się poza przestrzenią futrynową, nie musisz martwić się, że będą kolidowały ze ścianami czy meblami. Co ważne, są tanie, lekkie i bardzo proste w montażu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci, jak założyć drzwi harmonijkowe samodzielnie. Zdziwisz się, jakie to proste!

Montaż drzwi harmonijkowych. Niezbędne elementy
Aby zamontować drzwi harmonijkowe samodzielnie, będziesz potrzebować:

 • Zestawu montażowego,
 • Wkrętaka krzyżowego,
 • Wkrętarki,
 • Miarki,
 • Poziomicy,
 • Ołówka,
 • Wkrętów,
 • Piłki ręcznej.

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Czy wiesz, że drzwi harmonijkowe możesz zamontować sam w zaledwie 3 krokach. To banalnie proste! Jak się do tego zabrać?

 1. Wykonaj pomiary
  Zmierz wysokość i szerokość wnęki, w której znajdą się drzwi. Jeśli to konieczne, przytnij prowadnice za pomocą piłki. Nacięcia wypoleruj papierem ściernym, do uzyskania gładkiej powierzchni.
 2. Montaż prowadnic
  Do wnęki przytwierdź górną prowadnicę, a następnie wsuń w nią listwę z rolkami. Wcześniej możesz posmarować szynę preparatem zapewniającym poślizg. Następnie, zamontuj końcową prowadnicę, która jest połączona bezpośrednio z drzwiami. Prowadnicę wepnij do specjalnych klipsów, które w ościeżnicy powinny być ustawione pionowo.
 3. Montaż prowadnicy początkowej
  Identycznie zamontuj prowadnice po drugiej stronie ościeżnicy. Gotowe!

Drzwi harmonijkowe dopasowane do twoich potrzeb

Ciekawostką jest to, że niemal każde drzwi harmonijkowe można dobrać indywidualnie do szerokości dostępnej wnęki. Wystarczy wyciągnąć ostatnią lamelę i rozszczepić drzwi, aby dodać lub usunąć ich elementy. To tani i szybki sposób na drzwi idealnie dostosowane do twojego mieszkania.

Drzwi harmonijkowe jako sposób dzielenia przestrzeni

Warto pamiętać, że drzwi harmonijkowe mogą nie tylko zastąpić zwykłe skrzydło drzwiowe, ale także sprawnie podzielić większą przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na harmonijki o szerokości kilku metrów, bez problemu mogą posłużyć ci nie tylko jako drzwi, ale i ścianka. W odróżnieniu od drzwi przesuwnych, które także często wykorzystuje się w tym celu, drzwi harmonijkowe nie zajmują przestrzeni na ścianie.

Jedną z wielu zalet drzwi harmonijkowych jest prosty montaż, którego bez problemu dokonasz sam. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne elementy oraz wybrany zestaw montażowy.