Najnowsze trendy wnętrzarskie lansują otwarte przestrzenie w mieszkaniach opierające się między innymi na braku drzwi. Jest to również rozwiązanie, które nadaje się nie tylko do wielkich metraży. Czym można zastąpić drzwi w małych mieszkaniach – tam, gdzie wymagane jest odgrodzenie jednego pomieszczenia od reszty?

Brak drzwi?

Tradycyjne skrzydła drzwiowe zabierają dużo przestrzeni życiowej i często bywają uciążliwe w codziennym przemieszczaniu się. Dlaczego? W niewielkich mieszkaniach mamy do czynienia z wąskim korytarzem, na który wychodzą pokoje. Drzwi otwieramy do wewnątrz, co automatycznie zmniejsza możliwości wykorzystania przestrzeni tuż przy wejściu. Uchylane na korytarz skrzydło , może skutecznie blokować nam przejście. Jeśli nie chcemy, by drzwi były wiecznie zamknięte, co oznacza kłopotliwe otwieranie ich i zamykanie oraz trzaskanie, możemy zastąpić je innymi rozwiązaniami. Szczególnie pomiędzy niektórymi pomieszczeniami swobodne przejścia mogą być niezwykle wygodne a przy tym funkcjonalne. Brak drzwi gwarantuje również lepszą wentylację i przepływ ciepła pomiędzy pokojami.

Czym zastąpić tradycyjne drzwi ?

Czasami potrzebujemy, aby pomieszczenia były wyraźnie oddzielone. W małym mieszkaniu nie trudno o to, aby łatwo niosły się hałasy czy przemieszczały zapachy. Jeśli dzielimy lokum z innymi ludźmi, wolimy także, aby pokoje miały możliwość zamknięcia. Z tradycyjnych drzwi możemy zrezygnować na rzecz innych rozwiązań, które szczególnie dobrze sprawdzą się właśnie do małych mieszkań. Czasami dwójka dzieci zajmująca jeden pokój potrzebuje choć kawałka własnej przestrzeni. 

 

Drzwi harmonijkowe to idealne rozwiązanie w takim przypadku. W związku z tym ,że składają się z elementów można je zwężać i rozszerzać dopasowując do różnych otworów drzwiowych lub wnęk. Takie drzwi często wykorzystywane są również do garderób czy szaf przedpokojowych i sypialnianych, możemy wykorzystać do stworzenia funkcjonalnych drzwi. W zależności od potrzeb mamy szansę kupić gotowy zestaw elementów lub dostosować do potrzeb zaopatrując się w dodatkowe elementy. Rynek oferuje łatwe w montażu i wygodne w użyciu drzwi harmonijkowe, które nie wymagają żadnej przestrzeni montażowej oprócz klasycznej futryny. Wśród takich modeli znajdziemy także specjalne przeszkolone egzemplarze łazienkowe. W kuchni zaś możemy nimi zasłonić spiżarnię. 

 

Harmonijkowa przesłona drzwiowa

Inną formą oddzielenia pomieszczeń są różnego rodzaju kotary czy przesłony bądź to materiałowe, bądź wykonane np. z koralików czy tworzywa sztucznego. Im bardziej zgrzebna tkanina, tym lepiej wyizoluje dźwięki, a także zablokuje przepływ powietrza, zatrzymując ciepło lub zimno oraz zapachy w pomieszczeniu. Ta prosta forma zastępująca klasyczne drzwi nadaje się do rozmaitych mieszkań – tkanina łatwo może być zawieszona na drążku rozporowym niczym na karniszu. Wśród drzwi harmonijkowych również znajdziemy taką zwiewną wersję o grubości 1 mm, która idealnie spełni się w tej funkcji. Zał 6 ST2 jasny